Niwelator Wild NK 01

Niwelator wymieniony w tytule kupiony z ogłoszenia na OLX. Sprzedający przywiózł go ze Szwecji. W zestawie był też statyw i łata. W rozmowie telefonicznej dowiedziałem się, że sprzedający rozczarował się tymi produktami. Nawet nie wiedział jak ten zestaw obsłużyć. A niwelator potrzebny mu był do celów zawodowych. Jest właścicielem małej firmy budowlanej. Cały zestaw był wyceniony dość nisko, ale łata i statyw nie był firmy Wild, więc kupiłem jedynie niwelator. I z tego zakupu byłem przeszczęśliwy. Instrument retro i jak na swoje lata doskonale zachowany. Metalowa skrzynka transportowa równie dobrze zachowana.

Fot. 1. Na fotografii powyżej porównanie opisywanego niwelatora z produktem firmy Carl Zeiss Oberkochen o takiej samej idei działania, tj. poziomowanie niwelatora wymuszać ma ściśle poziome ustawienie osi celowej. Ale do tego należy doprowadzić.

Fot. 2. Nasz niwelator w towarzystwie trzech innych niwelatorów Wilda.

Fot. 3. Fragment tekstu ze skryptu uczelnianego z lat 60-tych traktujący o rektyfikacji libelli sferycznej.

Fot. 4. Fragment tekstu ze skryptu uczelnianego z lat 60-tych traktujący o rektyfikacji libelli niwelacyjnej.

Fot. 5. Niwelator na stanowisku testowym w terenie.

Fot. 6. Kontekst powyżej opisanego zdarzenia. A więc odręczna notatka, ortofotomapa zdarzenia i na czas testu przyklejone na metalowych słupach milimetrowe liniałki Castoramy.

Fot. 7. Pokazane miejsca rektyfikacji niwelatora. I tak: X- pojedyncza śrubka rektyfikacji libelli rurkowej, Y- trzy śrubki rektyfikacji libelli sferycznej, Z- dwie śrubki rektyfikacji płytki krzyża nitek.
I kolejność działania: rektyfikacja libelli sferycznej (opis we fragmencie powyżej), rektyfikacja libelli rurkowej (opis we fragmencie powyżej). Po spoziomowaniu niwelatora celujemy na łatę i na właściwy odczyt naprowadzamy środek krzyża nitek śrubkami rektyfikacyjnymi płytki krzyża nitek.

Sprawdzenie i rektyfikacja niwelatora Wild NK 01 nr 189293

Libella sferyczna po obrocie instrumentu o 180 stopni nie wykazała znaczących odchyleń. Niwelator Wild NK 01 nr 189293 wykazywał błąd niepoziomości osi celowej 5 mm/60 m. Błąd wyeliminowano poprzez ustawienie odczytu 154-0=154 i naprowadzenie na taki odczyt środka płytki krzyża nitek za pomocą śrubek rektyfikacyjnych.
Opole 26.12.2017 r.

Fot. 8. Powtórka z rozrywki w innym miejscu. I tutaj mapa zdarzenia i łatki z Castoramy doklejone w stosownych miejscach.

Fot. 9. Trzecie niezależne sprawdzenie. Na moim balkonie stworzyłem stanowisko kontrolne. Przy spełnieniu warunku, jak na powyższej ilustracji, można uznać, że oś celowa jest ściśle pozioma.

Opracował: Jerzy Leszczuk

Zmień Walutę
EUREuro