Wyszukaj ogłoszenie

Sortuj wyniki:

Kategoria ogłoszeń: GPS

Kategoria: Dodatki i akcesoria, GPS
Cena: 429.27 zł brutto
Cena: 349.00 zł netto
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Kategoria: Dodatki i akcesoria, GPS
Cena: 725.70 zł brutto
Cena: 590.00 zł netto
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Kategoria: GPS
Cena: 2 700.00 zł brutto
Cena: 2195.12 zł netto
Lokalizacja: SZCZYTNO, warmińsko-mazurskie
Kategoria: GPS
Cena: 3 000.00 zł brutto
Cena: 2439.02 zł netto
Lokalizacja: Cieszyn, śląskie
Kategoria: GPS
Cena: 3 690.00 zł brutto
Cena: 3000 zł netto
Lokalizacja: Poznań, wielkopolskie
Kategoria: GPS
Cena: 4 920.00 zł brutto
Cena: 4000 zł netto
Lokalizacja: Pruszków, mazowieckie
Kategoria: GPS
Cena: 6 000.00 zł brutto
Cena: 4878.05 zł netto
Lokalizacja: Starachowice, świętokrzyskie
Kategoria: GPS
Cena: 6 000.00 zł brutto
Cena: 4878.05 zł netto
Lokalizacja: Starachowice, świętokrzyskie
Kategoria: GPS
Cena: 6 500.55 zł brutto
Cena: 5285 zł netto
Lokalizacja: ORZESZE, śląskie
Kategoria: GPS
Cena: 6 519.00 zł brutto
Cena: 5300 zł netto
Lokalizacja: Swarzędz, wielkopolskie
Kategoria: GPS
Cena: 7 257.00 zł brutto
Cena: 5900 zł netto
Lokalizacja: Piekary Śląskie, śląskie
Kategoria: GPS
Cena: 7 380.00 zł brutto
Cena: 6000 zł netto
Lokalizacja: Bojadła, lubuskie
Kategoria: GPS
Cena: 7 380.00 zł brutto
Cena: 6000 zł netto
Lokalizacja: Olsztyn, warmińsko-mazurskie
Kategoria: GPS
Cena: 8 000.00 zł brutto
Cena: 6504.07 zł netto
Lokalizacja: Powiatowe, mazowieckie
Kategoria: GPS
Cena: 8 500.00 zł brutto
Cena: 6910.57 zł netto
Lokalizacja: Kaźmierz, wielkopolskie

GPS

Jaki odbiornik GPS kupić?

Odbiorniki GPS pojawiły się stosunkowo niedawno, w porównaniu z ich nieodłącznymi w pracy braćmi – tachimetrami, wywodzącymi się z teodolitów. Stało się to powodem wielu kontrowersji wśród inspektorów, którzy nie raz i po dziś dzień poddają pod wątpliwość ich dokładność twierdząc, iż pomiary nimi wykonywane, dalekie są od spełnienia wymagań technicznych.

Szybsza praca odbiornikiem GNSS

Każdy z nas geodetów zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak bardzo te urządzenia ułatwiły oraz przyspieszyły naszą pracę. Co jednak z dokładnością? Prawdą jest to, że to my geodeci odpowiadamy za wykonanie pomiaru. To w naszej kwestii jest sprawdzenie, czy w momencie pomiaru odbiornik złapał FIX’a, czy PDOP’y mieszczą się w normie, a także i taki banał jak to, czy na dobrej wysokości ustawiliśmy antenę. Początek pracy GPS-em powinien zaczynać się od przeprowadzenia kontroli wysokościowej. By to zrobić, stawiamy go na punkcie osnowy geodezyjnej, o określonych współrzędnych XYZ.

Wszystkie wymienione powyższe tematy są naszą codziennością. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, iż brak zasięgu sieci GSM oznacza brak pomiaru, a zbyt oddalona stacja referencyjna z którą się łączymy powoduje wzrostu błędu pomiaru i tak dalej, i tak dalej.

Czym kierować się podczas zakupu nowego odbiornika?

Ogromnym pozytywem jest to, że postęp technologii w naszej branży odrzuca do lamusa archaiczne poglądy, wypuszczając przed szeregi coraz to nowszy sprzęt, uważany za lepszy od swoich poprzedników. Przodownikami w produkcji odbiorników są Japończycy, Amerykanie i Chińczycy. Wizualnie? Różnią się głównie kolorystyką, gdzie każdy z nas bez problemu po kolorze dopasuje producenta. Sprawdźmy! Żółty? Zielony? Szary? Zakładam, że wszyscy znamy odpowiedzi. Oczywiście jest masa sprzętu innych marek, natomiast te są przodujące i nie bez kozery geodeci wybierają właśnie te kolory – ze względu na sprawdzenie sprzętu.

I tu poruszamy bardzo ważną kwestię podczas wyboru, czyli sprawdzenie sprzętu i opieka nad nim, a za tym wszystkim kryje się słowo „Serwis”. Odbiorniki GPS podczas pracy są dużo bardziej narażone na uszkodzenia od swoich kolegów tachimetrów. Niejednokrotnie każdy z nas uderzył anteną o gałęzie, ogrodzenie, strop, dach, ścianę czy słup, by dokonać jak najdokładniejszego pomiaru. Warto mieć świadomość, że mamy w przypadku awarii możliwość odesłania sprzętu do autoryzowanego serwisu, który jest na miejscu, w Polsce.

Ciekawą opcją, przy zakupie nowego, czy też używanego odbiornika GNSS  jest propozycja niektórych marek w postaci dostępu do ich prywatnej sieci. Wszystkie sieci prywatne cenowo plasują się w tym samym zakresie, a korzystanie z nich z całą pewnością poprawia komfort pracy.

A na koniec najważniejsze – śledzone sygnały i dodatki.

Praktycznie każdy nowy odbiornik śledzi już teraz 4 systemy. GPS i GLONASS nadal działają bez zarzutów i starsze odbiorniki bez problemu radzą sobie z odczytem pomiarów, natomiast możliwość posiadania Galileo i BeiDou jest ważną cechą. A dlaczego? Ponieważ każde kolejne nowe stacje referencyjne przechodzą modernizacje do obsługi tych sygnałów. Niektóre z odbiorników mają możliwość upgrade’u do odbioru 4 systemów, zdarza się, że ta usługa jest darmowa, natomiast większość producentów oferuje taką usługę jako płatną.

Pochyłomierz

W 2012 roku wszedł na światowy rynek pierwszy odbiornik RTK z taką funkcją. Od tamtego sporo się zmieniło i praktycznie każdy nowy GPS posiada już taką funkcję wbudowaną lub z możliwością rozbudowy. Z początku traktowany jako gadżet, stał się na tyle popularny, że coraz więcej PODGiK-ów uznaje operaty ze współrzędnymi wyznaczonymi z odchyłką od pionu. Do czego się to przydaje? Otóż na przykład przy budynkach. Często wysokie budynki, z ciężkim zbrojeniem, miejscami przepływu prądu, czy posiadające pola magnetyczne potrafią zakłócać sygnały do tego stopnia, że odczyt staje się nie możliwy. Okazuje się, że odchylenie GPS-a od pionu, z zachowaniem wytycznych pochyłomierza, świetnie rozwiązuje ten problem.