Przeglądając różne ogłoszenia dotyczące moich hobbystycznych zainteresowań, zauważyłem instrument Prexiso. Wystawiający dobrze zareagował na moje zapytania. Tak ustaliłem, że cena jest nieprzyzwoicie niska, zasilanie na dwa sposoby tj. fabryczny akumulator i pojemnik na cztery paluszki. Na ekranie coś tam rozbłyska i wtedy zdecydowałem się na zakup. Wysłałem sprzedającemu dane do wysyłki. Dostawa trwała niezbyt długo i w końcu przedmiot dotarł. Oględziny mnie nie rozczarowały. Podzwoniłem tu i tam, aby coś o nim usłyszeć. Jeden ze sprzedawców powiedział, że zainteresowanie kupnem tego instrumentu jest zerowe i nie pamięta czy w ogóle taki sprzedali. Na jego stronie znalazłem poniższe informacje. Dalszy tok moich wywodów przedstawię w obrazkach wraz z komentarzami do tych obrazków.

Fot. 1. Dokumentacja stanu zastanego. Ubytki lakieru do zaakceptowania. Brud w trudno dostępnych miejscach usunięty wacikami do uszu nasączonymi WD-40 i wysuszone też wacikami. W zagłębieniach brud usunięty wykałaczkami. Uchwyt do przenoszenia polakierowałem na seledynowo.

Fot. 2. U góry dwa warianty zasilania i to bardzo dobra wiadomość w czasach, kiedy każdy instrument ma inne zasilanie i to niezmiernie drogie. Po prawej pokazany sposób rektyfikacji błędu indeksu koła pionowego i kolimacji. Krąg pionowy wymaga ustawienia w sposób elektroniczny.

Fot. 3. Fragmenty instrukcji obsługi w języku angielskim. Niestety w moim egzemplarzu teodolitu przyciski jak w instrukcji, ale reakcja na ich przyciskanie żadna.

Fot. 4. Ciąg dalszy instrukcji z identycznym komentarzem jak wyżej.

Fot. 5. Po włączeniu instrumentu przyciskiem On/Off pojawia się widok na ekranie jak po prawej wyżej. Po obrocie lunety w pionie na ekranie pojawia się wyświetlenie wartości koła pionowego. Jak widać kierunki wyświetlane są w podziale stopniowym. Z informacji fragmentów instrukcji wynika, że istnieje możliwość zamiany kierunków w mierze gradowej. Niestety nie w tym egzemplarzu? Albo awaria systemu albo jakiś serwis wyłączył funkcje. Po wycelowaniu na ten sam kierunek w kolejnych inicjacjach na wyświetlaczu pojawiają się coraz to inne wartości.

Fot. 6. Po wycelowaniu na kierunek ściśle poziomy, powinna na ekranie pojawić się wartość kierunku pionowego 90 stopni, ale pojawiły się odczyty odmienne. Na szczęście z kierunkami poziomymi jest lepiej. A widoczna na ekranach różnica (kolimacja) usunięta została śrubkami rektyfikacyjnymi płytki krzyża nitek.

Fot. 7. Tu kolejna odsłona z różnicą kierunków pionowych i dochodzenie do prawdy z kierunkami poziomymi.

Rektyfikacja teodolitu Prexiso T.O.2 nr 910868

  1. Sprawdzono położenie bańki libelli sferycznej i rurkowej w dwóch położeniach. Szczątkowe błędy usunięto przy pomocy śrub rektyfikacyjnych owych libell (właściwie to tak dla zasady, bo można było zostawić jak jest).
  2. Sprawdzenie błędów kolimacji odbyło się poprzez zapisy wartości koła poziomego przy wycelowaniu na wyraźny odległy punkt.

Odczyty w dwóch położeniach lunety, i tak:

Coś tam przetłumaczyłem z polskiego na Nasze.

0SET Ustaw kąt poziomy do zera (zerowanie):

  1. Przycisk wyboru menu w ustawieniach początkowych.
  2. Jeden z przycisków funkcyjnych umożliwiających wejście w ustawienie kompensacji.
  3. Jeden z przycisków funkcyjnych służących do wejścia w stan początkowy ustawienia instrumentu.

PRZYTRZYMAJ Przytrzymaj/puść poziomo odczyt kąta:

  1. Przycisk wyboru menu w ustawieniach początkowych.
  2. Jeden z przycisków funkcyjnych umożliwiających wejście w stan początkowy ustawienia instrumentu.
  3. Jeden z przycisków funkcyjnych umożliwiających wejście do indeksu ustawienia błędu.

R/L Przełączanie pomiędzy lewą stroną i odpowiedni przyrost kąta poziomego

  1. Przycisk wyboru menu w ustawieniach początkowych.
  2. Jeden z przycisków funkcyjnych umożliwiających wejście w stan początkowy ustawień instrumentu.

V% Przełącz pomiędzy wyświetlaniem pionowego kierunku w jednostce kąta lub jako procent nachylenie:

  1. Jeden z przycisków funkcyjnych umożliwiających wejście w stan początkowy ustawień instrumentu.
  2. Przycisk potwierdzenia po wstępnym ustawieniu instrumentu.

Opracował: Jerzy Leszczuk

Zmień Walutę
EUREuro