Nieco z geodezji – pojawiła się niezwykle intratna oferta kupna elektronicznego teodolitu Topcon. Cena „kup teraz” i to za niecałe 5% mojej miesięcznej emerytury. Byłoby grzechem nie skorzystać z takiej oferty. Sprzedający nie miał pojęcia czemu służy taki instrument i w ofercie napisał, że sprzedaje niesprawny niwelator. Dobra wiadomość to taka, że zasilanie płynie z 4-ech ogniw typu paluszki. Pomyślałem, że trzeba brać, a później pomyślę co z nim począć. Ten instrument ma wiele wspólnego z teodolitami Praxiso T.O.2 oraz Topcon DT-10SP, które to już trafiły wcześniej do moich rąk i o których pisałem. Dalsza część opowiadania w obrazach wraz z opisem do tych obrazów.

Fot. 1. Po lewej instrument, a w tle skrzynka transportowa, a po prawej „sezamie, otwórz się”. Zarówno instrument, jak i skrzynka transportowa w idealnym wręcz stanie. Tak jakby nigdy nie były w użyciu. To kompaktowa i lekka konstrukcja z użyciem tworzywa sztucznego.

Fot. 2. Od lewej instrument ustawiony na stanowisku testowym, a w środku i po prawej widok na zbliżeniu.

Fot. 3. Powyżej fragment instrukcji w języku angielskim. Stan tej instrukcji taki, jakby nikt tam nigdy nie zajrzał. Fabrycznie instrument ustawiony na podział stopniowy. Aby coś w tym ustawieniu zmienić, należy po przytrzymaniu przycisku V nacisnąć przycisk ON. Na ekranie pojawiło się to, co widać na dole po lewej stronie. Manipulując przyciskami V i % zmieniłem ustawienie 000011 na 0010010 i teraz mam kierunku w gradach, a w pobliżu poziomych kierunków 0, 100g, 200g, 300g instrument popiskuje, aż do momentu precyzyjnego ustawienia na tych wartościach. Ponadto w instrukcji podano jak sprawdzać warunki geometryczne i usuwać ich brak. Instrument jest bardziej przeznaczony dla budowlańca, niż geodety. Chociaż u mnie, geodety starej daty, znalazłby zatrudnienie, gdyby zaszła taka potrzeba.

Fot. 4. Instrument poddałem sprawdzeniu i rektyfikacji zarówno przy podziale stopniowym, jak i gradowym. Za cel wybrałem kontrastowy fragment napisu na ścianie budynku.

teodolit topcon
teodolit topcon

Rektyfikacja teodolitu Topcon DT-20B

  1. Sprawdzono położenie bańki libelli sferycznej i rurkowej w dwóch położeniach. Nie było potrzeby rektyfikacji.
  2. Sprawdzenie błędów kolimacji i błędu miejsca zera kręgu pionowego odbyło się poprzez zapisy wartości koła poziomego i pionowego przy wycelowaniu na wyraźny odległy punkt.

Odczyty w dwóch pełnych seriach i tak:

Błąd inklinacji sprawdzono poprzez cel na wysoki punkt i rzutowanie na poziomy liniał z podziałem milimetrowym. Odchylenie od pionu na wysokości 15m i dla mm dla odległości 59m wyniosło 3mm.

Opracował: Jerzy Leszczuk

About Author

Zmień Walutę
EUREuro