Dzięki życzliwości Pana Jerzego, właściciela serwisu sprzętu geodezyjnego, pozyskałem kolejną potężną porcję elementów wymiennych firmy Kern. Pan Jerzy w kolejnych przesyłkach zupełnie bezinteresownie przesyłał prawdziwe skarby. Wymienione części w znaczącej ilości dotyczyły niwelatora Kern GK 0. Było ich tak wiele, że można się pokusić o złożenie kompletnego niwelatora opisywanej tu edycji. O swojej radosnej twórczości, co nieco w obrazach wraz z opisem. O innych realizacjach z użyciem części zamiennych Kern już pisałem lub też napiszę.

Fot. 1. Strona tytułowa prospektu Kerna z końca lat 70-tych wieku ubiegłego. W planie przednim wersja niwelatora z obrazem prostym (GK0-E) i spodarką bez kręgu kierunków poziomych. W tle wersja niwelatora z obrazem odwróconym i spodarką kręgiem kierunków poziomych.

Fot. 2. Niwelator gotowy do zmiany osobowości. Pokazana tu wersja instrumentu daje obraz odwrócony. W środku element zmieniający go w wariant E, czyli z obrazem prostym. W planie przednim fabrycznie nowy obiektyw do tego niwelatora.

Fot. 3. Nieoczekiwana zamiana miejsc. Po moich zabiegach z użyciem wyżej pokazanych elementów, powstała wersja GK 0-E, tj. z obrazem prostym. Poza tym spodarka instrumentu bez kręgu odczytu kierunków poziomych wraz z lupą powiększającą.

Fot. 4. Na ilustracjach powyżej komponenty dające możliwość złożenia kompletnego niwelatora.

Fot. 5. Cztery wersje tego tematu:
– spodarka instrumentu z kręgiem odczytu kierunków poziomych wraz z lupą powiększającą (obraz odwrócony),
– wersja niwelatora z obrazem prostym (GK 0-E) i spodarką bez kręgu kierunków poziomych (obraz prosty),
– spodarka instrumentu bez kręgu odczytu kierunków poziomych (obraz odwrócony),
– spodarka instrumentu z kręgiem odczytu kierunków poziomych wraz z lupą powiększającą (obraz prosty).

Opracował: Jerzy Leszczuk

About Author

Zmień Walutę
EUREuro