To już bardzo historyczna konstrukcja zakładów Zeissa z lat 60-tych. Prawdopodobnie miałem kontakt z takim instrumentem na studiach, bo w pracy zawodowej nie. Przy pracach w budowie autostrady A4, w końcu lat 70-tych, pojawił się pewien incydent. Otóż próbne obciążenie mostu i estakady na rzece Nyca Kłodzka. Na przęsłach zawierzono instrumenty Distometer firmy Kern. Nie wykazały znaczących ugięć konstrukcji pod wpływem dokładanych 1,5 tony ciężarów. W zadaniu uczestniczyło dwóch doktorantów z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów z Warszawy. Bardzo kontaktowi goście. Szczerze przyznali się, że mają na wyposażeniu niwelator Ni 007 wraz z kompletem akcesoriów. „Czy nie zechciałbyś Nas poinstruować jak ten niwelator działa?” Pracownik wstrzelił kołki metalowe w wybrane miejsca filarów mostowych. Rozwiesiłem na nich tarcze celownicze z podziałem jak na łatach niwelacyjnych. Nie od rzeczy jest wspomnieć, że niwelator stał na stabilnym terenie, a tarcze na wysokości celowej. Pomiar nie wykazał ugięć w pionie. Swój niwelator dostałem w prezencie i złamałem zasadę, bo przekazałem go w ręce bardziej potrzebującego.

Fot. 1. Widok niwelatora w konwencji 3D. Tak sobie powiedzmy.

Fot. 2. Skrzynka transportowa w stylu retro i nieco zmęczone pokrętło ogniskowania.

Fot. 3. Po lewej wycinek z podręcznika „Instrumentoznawstwo geodezyjne”, a po prawej fragment z prospektu firmy Carl Zeiss jena. Niwelator dzięki mikrometrowi dawał błąd niwelacji 0,7 mm na kilometr niwelacji w obydwu kierunkach.

Fot. 4. Po lewej wycinek z podręcznika „Instrumentoznawstwo geodezyjne”, a po prawej fragment z prospektu firmy Carl Zeiss Jena. Jak widać wysokość osi celowej wyznacza środek obiektywu, a nie środek okularu.

Fot. 5. Na ćwiczeniach w Zespole Szkół im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu zaprezentowałem uczniom niwelator Ni 007 i jako przeciwwagę, i skalę zmian w czasie, niwelator kodowy Leica Sprinter.

Fot. 6. Na ćwiczeniach w Zespole Szkół im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu zaprezentowałem uczniom również kultowy niwelator Ziessa Ni 002. Więcej o nim można znaleźć w internecie.

Fot. 7. Dwie sekcje zapoznały się z niwelatorem kodowym Leica Sprinter, a trzecia sekcja musiała zadowolić się niwelatorem kodowym Konica. Po prostu dla wszystkich nie wystarczyło. Szkoła wyposażona jest w sprzęt geodezyjny, w mojej opinii, ponad miarę. Jak usłyszałem, to „tych historycznych instrumentów nikt przede mną nie tykał.”

Fot. 8. Pole testowe do sprawdzenia niwelatora Ni 007. Test przy pozycji mikrometru 0,00 mm.

Opracował: Jerzy Leszczuk

About Author

Zmień Walutę
EUREuro