Tachimetr autoredukcyjny Zeiss BRT 006

 

W swojej praktyce, w sytuacjach kiedy użycie taśmy było utrudnione (ruch, przeszkody terenowe), używałem instrumentów optycznych dwuobrazowych BRT 006 lub Redta 002. Ten pierwszy miał zasięg do 60-ciu metrów, a drugi w użyciu wymagał poziomej łaty mocowanej na pionowej kolumnie. Pomiarowy z takim zestawem sprawiał wrażenie odbywania pokuty. Do jakiego stopnia pomiar biegunowy miał przewagę nad metodą domiarów prostokątnych przekonałem się pracując jako geodeta w drogownictwie w drugiej połowie lat 70-tych (trochę się poprzemieszczałem w życiu zawodowym). Ruch na drogach był nieporównanie mniejszy, ale pomiar taśmą był i tak problematyczny. W dalszej części jest wykaz posiadanego wówczas sprzętu, a tam m.in. wymienione na początku instrumenty. Przy likwidacji WBGiTR w Opolu ogłoszono wyprzedaż sprzętu i tak, za jedyne 36 zł brutto, zafundowałem sobie Carl Zeiss BRT 006. Cenę wymusił rynek. Po prostu nikt inny nie chciał tego instrumentu. Ciąg dalszy w obrazach oraz ilustracjach.

 

Fot. 1-2. U góry mroczny obiekt pożądania. Poniżej lista posiadanego sprzętu z roku 1978, a po prawej skala kątów sfotografowana z natury.

 

Fot. 3. U góry po lewej mroczny obiekt pożądania na stanowisku testowym. Pozostałe dwie ilustracje z książki Jerzego Szymońskiego „Instrumentoznawstwo Geodezyjne” tom III.

 

 

Fot. 4. Bardziej detaliczne ilustracje do pokazanych wyżej ilustracji z książki Jerzego Szymońskiego „Instrumentoznawstwo Geodezyjne” tom III.

 

Fot. 5. Nominalnie instrument ma zastosowanie do pomiaru odległości od 2 do 60 metrów. Fabryczna tarcza widoczna po lewej stronie zwiększa dystans do 90 metrów. W wielu przypadkach w ciasnej zabudowie to wystarczało. Centrum miasta Lwówek Śląski pomierzono instrumentem Zeiss BRT 006. Miałem przyjemność opracowywać wyniki tego pomiaru. Weryfikacja wypadła pozytywnie. Po prawej łata mojego pomysłu i wykonania zwiększała zasięg pomiaru o kolejne 54 metry. Fabryczna łata Zeissa pozwalała mierzyć odległości do 180 metrów.

 

Test tachimetrów diagramowych.

Postanowiłem zadziałać trzema posiadanymi tachimetrami. Cel to łata Dahlty przymocowana do pionowego słupa. Odczytałem kolejnymi instrumentami odległość i przewyższenie. Za wartości bezwzględne uznałem pozyskane za pomocą przyrządu Disto nasadzanego na teodolit Carl Zeiss Jena Theo 080 A. O szczegółach poniżej.

Fot. 6. Na ilustracjach fabryczna łata do instrumentu Dahlta po stronie prawej. W tym wariancie jest możliwość ustawienia wysokości celu. Stara, dobra i bardzo ciężka konstrukcja drewniana z niewielkim dodatkiem metalu. Po stronie lewej kolejne fazy pomiaru instrumentem BRT. W dolnym lewym obrazku przesunięcie obrazu w pionie. Usunięcie błędu wymaga regulacji ruchomego obrazu. Dysonans nie ma wpływu na pomiar kierunków. Można wyłączyć obraz z ruchomego pryzmatu i tym samym pomiar odległości.

 

Raport z pomiaru odległości zredukowanej i przewyższenia tachimetrami wymienionymi w tabeli. Zaskakująco podobne wyniki.

Fot. 7. Po lewej zestaw pomiarowy. W tym przypadku uzyskane wyniki przyjąłem jako bezbłędne. Po prawej wynik pomiaru odległości pochylonej na wyświetlaczu przyrządu Disto.

 

Opracował: Jerzy Leszczuk

Zmień Walutę
EUREuro