Tachimetr Wild TC 1000

Dzień dobry!
Pragnę Państwu zaprezentować artykuł Pana Jerzego Leszczuka – geodety uprawnionego w stanie spoczynku. Tekst dotyczy tachimetru Wild TC 1000 – obecnie Leica. Zapraszam wszystkich do lektury i życzę przyjemnie spędzonego czasu na czytaniu tego opracowania.

 

W latach 90-tych szwajcarska firma Wild z Heerbrugg, wyprodukowała bardzo udany tachimetr TC 1000. Wówczas była to ścisła czołówka tego typu instrumentów. Potem pojawił się urodzaj tachimetrów różnych firm i ów zszedł na plan dalszy. Instrument, za wyjątkiem braku pomiaru bez lustra, posiada całkiem współczesne cechy wraz z wewnętrzną rejestracją danych pomiarowych z możliwością przesyłu do komputera. Mój egzemplarz dedykowany jako niesprawny, kupiłem za 600zł, a drugie tyle zapłaciłem za naprawę. To cena za nostalgię za czasami pracy w terenie. Kupno baterii do zasilania wraz z ich wymianą to 100zł. I tak za tą cenę instrument stanowi dekorację wnętrza. Jeżeli gdzieś tam kolekcjonują czołgi, to dlaczego instrumentów geodezyjnych nie kolekcjonować?

 

Tachimetr elektroniczny Wild Leica

Fot. 1. Po lewej nasz bohater od strony obiektywu, a po prawej od strony okularu. Wyświetlacz wraz z manipulatorami z dwóch stron instrumentu (nie wszystkie nowe modele tachimetrów tak mają).

 

Tachimetr elektroniczny Wild Leica

Fot. 2. Po lewej instrument na stanowisku testowym, a po prawej w towarzystwie innych instrumentów Wilda (obecnie Leica). To ten z tyłu po prawej.

 

Tachimetr elektroniczny Wild Leica

Fot. 3. Widok wyświetlacza w różnych konfiguracjach. A więc odczyty kątów, odległości zredukowanej, odległości pochyłej i przewyższenia. Trochę trzeba ponaciskać, ale nie jest źle. Niskie wartości oznaczają, że rzecz miała się we wnętrzu.

 

Tachimetr elektroniczny Wild Leica

Fot. 4. Po lewej świadectwo atestu, a po prawej wymiana ogniw w zasilaczu. Już po fakcie dowiedziałem się, że w Batimexie niewiele drożej kosztuje cały moduł zasilania.

 

Tachimetr elektroniczny Wild Leica

 

Jak widać – wszystko jak w świadectwie atestu.

 

Tachimetr elektroniczny Wild Leica

 

Tachimetr elektroniczny Wild Leica

 

 

Jerzy Leszczuk

Zmień Walutę
EUREuro