Sprzęt geodezyjny

Używany sprzęt pomiarowy na polskim rynku.

W ostatnich miesiącach, a nawet latach, rośnie ilość ogłoszeń ze sprzętem używanym na rynku wtórnym. Również coraz częściej producenci i dystrybutorzy sprzętu geodezyjnego oferują sprzęt używany, a nawet odkup instrumentów na różnych warunkach celem dalszej odsprzedaży. Pozwala to geodetom zaopatrzyć się w instrumenty dobrej i wysokiej klasy, w stosunkowo niskich cenach. Takie oferty bardzo często budzą wiele wątpliwości i są okraszone ryzykiem, szczególnie w przypadku portali ogłoszeniowych i aukcyjnych. Dzisiaj poruszymy ten temat i być może uda się rozwiać jakieś wątpliwości.

 

Współcześnie wielu geodetów poszukuje sprzętu wysokiej jakości w jak najkorzystniejszej cenie, przez co wielu z nich trafia na rynek wtórny w poszukiwaniu urządzeń używanych. Ze względu na technologie obecne w dzisiejszych czasach, poszukiwania tachimetru bardzo często krążą wokół instrumentów jednoosobowych, które na rynku pojawiają się sporadycznie, gdyż są to nadal „świeże” urządzenia. Geodeci poszukują również instrumentów zmotoryzowanych, których na rynku jest nieco więcej. Co do odbiorników, to muszą one pracować przynajmniej na dwóch konstelacjach (GPS i Glonass), choć coraz częściej padają pytania o odbiorniki obsługujące trzy czy nawet cztery konstelacje (Galileo i BeiDou). Zazwyczaj budżet, jaki geodeci chcą przeznaczyć na zakup takich instrumentów waha się w okolicach między 8 tysięcy złotych netto, a 12 tysięcy złotych netto. O ile używany tachimetr, i to nawet zmotoryzowany, da się zakupić w takim budżecie, o tyle z odbiornikami jest już trudniej, gdyż do niego potrzebny jest również kontroler, a i one najtańsze nie są.

 

W internecie, na portalach sprzedażowych czy aukcyjnych, jest bardzo wiele ofert z używanym sprzętem geodezyjnym. Na pewno wśród nich znajdą się tzw. „perełki”, czyli okazje, które nie przytrafią się prędko po raz drugi. Natomiast wiele z tych ogłoszeń może okazać się zwykłym oszustwem lub naciąganiem, ponieważ 99% ogłoszeniodawców uważa, że ich sprzęt jest w bardzo dobrym stanie wizualnym, jak i technicznym, pomiary są wzorowe, a sprzęt został sprawdzony przez serwis. Ile w tym prawdy – dowie się tylko ten, kto dokona zakupu. Aby nie dać się nabrać należy uzbroić się w cierpliwość i z odpowiednią rozwagą przystąpić do poszukiwań takiego sprzętu. I tutaj poszukiwania podzieliłbym na trzy kategorie – serwisy z ogłoszeniami drobnymi, portale aukcyjne i sklepy internetowe. Przyjrzyjmy się im po kolei.

 

Serwisy ogłoszeniowe.

Tego typu portale możemy podzielić zarówno na branżowe, jak i ogólne. Jeśli chodzi o te branżowe z kategorii geodezyjnych, to prawdopodobnie, na chwilę obecną, jedynym takim portalem jest GeoSell, więc skupmy się na tym drugim rodzaju – serwisy ogólne. Ryzyko na takich portalach jest najwyższe, ponieważ portal nie gwarantuje wystarczającej ochrony kupującego, sprzedawca bardzo często pozostaje anonimowy – nawet po zakończonej transakcji, a serwis nie odpowiada za problemy z zakupem i poniesione straty, oni tylko udostępniają przestrzeń w sieci, w celu zamieszczenia ogłoszenia na ich portalu, tutaj ich praca się kończy. Natomiast medal ma dwie strony – na tego typu stronach można upolować najlepsze okazje, gdyż to tutaj najczęściej pojawia się sprzęt w najniższych cenach. Rada – należy poświęcić na przeglądanie ofert więcej, niż jeden dzień. Należy podejść do tego na spokojnie, z chłodną głową i dobrze zweryfikować ogłoszenie przed podjęciem decyzji o zakupie.

 

Portale aukcyjne.

Następnym miejscem z ogłoszeniami są portale aukcyjne, np. najpopularniejsze i największe w Polsce Allegro. Są również serwisy zagraniczne, natomiast naszym zdaniem są one obarczone dużo większym ryzykiem zakupowym, jak i późniejszą próbą reklamacji czy zwrócenia dokonanego zakupu, dlatego też skupimy się na naszym rodzimym rynku. Na tego typu portalach anonimowość sprzedawcy jest dużo mniejsza, bardzo często możemy sprawdzić opinie o sprzedającym lub wystawionych przez niego przedmiotach jeszcze przed zakupem. Dużo częściej również mamy dostęp do danych adresowych czy kontaktowych, dzięki czemu możemy przeprowadzić rozmowę telefoniczną z ogłoszeniodawcą. I tutaj też z pomocną dłonią przychodzi właściciel serwisu, który oferuje nam swoją pomoc w zakresie zwrotów i reklamacji, czy też problemów ze sprzedającymi – porozumienie, dogadanie się, zawarcie ugody czy rozwikłanie kwestii spornych. Natomiast nic nie jest za darmo. Serwis dbając o swoich klientów, najczęściej kupujących, pobiera prowizję od sprzedających, przez co urządzenia są często droższe, niż te na portalach z ogłoszeniami drobnymi. Coś kosztem czegoś – jeśli chcemy posiadać większy komfort i bezpieczeństwo przy robieniu zakupów w internecie, to bardzo często należy za to dopłacić.

 

Sklepy internetowe.

Ostatnią kategorią są sklepy internetowe. Są one prowadzone w głównej mierze przez dystrybutorów instrumentów pomiarowych. Zapewniają one najwyższy poziom bezpieczeństwa, a za pewność i uczciwość dokonanych zakupów odpowiada firma z wyrobioną marką. Nierzadko również oferują różne atrakcyjne dodatki w gratisie przy zakupie używanych sprzętów pomiarowych, a nawet oferują gwarancję serwisu, rzadziej autoryzowanego. Przykładem takiego sklepu może być Pomiar24. Dokonując w tym sklepie zakupu instrumentu używanego, klient otrzymuje 6 miesięcy gwarancji autoryzowanego serwisu Topcon, którego jedyna siedziba w Polsce znajduje się w Warszawie w siedzibie TPI. W przypadku odbiorników można również uzyskać w gratisie nową tyczkę i abonament sieci na okres 3 miesięcy, a przy zakupie używanych tachimetrów rabat na zakup akcesoriów np. pryzmat czy statyw. Co ciekawe, dołączają do każdego instrumentu świadectwo/certyfikat wydany przez autoryzowany serwis Topcona.

 

Podsumowanie.

Jeśli któraś z ofert Was zainteresuje i przykuje uwagę na dłuższą chwilę, to mimo wszystko proszę, abyście zachowali zimną krew i rozwagę. Każdy zakup dokonany przez internet powinien być przemyślany i pewny. Zawsze sprawdzajmy opinię o danej stronie, portalu, serwisie czy sprzedawcy, jeśli to oczywiście możliwe – im mniej ocen, tym większe ryzyko, dlatego warto brać pod uwagę nie tylko wysokość ocen, ale także ich ilość, gdyż może to świadczyć o tym, że sprzedawca sam sobie wystawił oceny, aby wyglądało to dobrze w odbiorze przez potencjalnego klienta. Jeśli chodzi o sklepy internetowe to ryzyko jest dużo mniejsze, jak nie znikome, natomiast sugerowalibyśmy, abyście Państwo również sprawdzili opinie o danym sklepie i mimo dość hermetycznej branży, jaką jest geodezja, zaczerpnąć informacji o opinii na różnych forach. I na sam koniec – uważajcie na ogłoszenia, na serwisach ogłoszeniowych/aukcyjnych, gdzie sprzedawcy starają się być jak najbardziej anonimowi.

 

Życzymy udanych zakupów i dokładnych pomiarów!

Zmień Walutę
EUREuro