Jak zadbać o instrument pomiarowy, aby służył nam przez długie lata?

Każdy geodeta chciałby, żeby zakupiony przez niego sprzęt pomiarowy był wykorzystywany jak najdłużej oraz służył mu przez długie lata. Niestety nie zawsze, wiemy jak odpowiednio zadbać o instrument geodezyjny jak o niwelator, tachimetr czy zestaw gps.

Przede wszystkim najważniejsza zasada jaka powinna być wykorzystywana dotyczy zarówno każdego instrumentu to uwaga podczas pracy. Musimy odpowiednio przygotować oraz zabezpieczyć stanowisko pracy, żeby instrument mógł uniknąć upadku. Jest to najczęstszy błąd posiadaczy sprzętu oraz są to częste przypadki uszkadzania ich.

Niwelator optyczny

Tak jak wcześniej wspomniano, przy niwelatorach przed uszkodzeniem go trzeba unikać upadków.

Na budowach często ktoś zahaczy o statyw czy coś spadnie na instrument. Ważne jest, aby nie zostawiać nigdy niwelatora bez opieki.

Przed każdą rozpoczynaną pracą na instrumencie trzeba sprawdzić czy libella jest w górowaniu oraz czy libella i krzyż nitek jest ustawiony.

Trzeba również dbać o optykę, nie przecierać suchą szmatką zapylonego obiektywu lunety.
Do przetarcia wykorzystać wilgotną szmatkę najlepiej nasączoną alkoholem. Byłoby dobrze, aby unikać zapylonych przestrzeni, jeżeli to niemożliwe to spróbować chociaż przykryć czymś niwelator podczas największego kurzenia. To samo także dotyczy deszczowej pogody. Jeśli to możliwe unikać korzystania z instrumentu podczas takiej pogody. Kiedy sprzęt zostanie zmoczony to go wytrzeć i zostawić do osuszenia. Nigdy nie wkładać mokrego instrumentu do walizki. Tak samo jest z walizką, że po wyjęciu niwelatora z pokrowca trzeba zamknąć walizkę. Nie zostawiać jej otwartej na świeżym powietrzu.

Przy niwelatorach najważniejsze jest serce jego to jak kompensator. Kiedy przy upadku lub innym uderzeniu mechanicznym zostaną zerwane w nim niteczki, to niestety sprzęt nie jest już do naprawienia.

Niwelator jak każdy inny sprzęt pomiarowy powinien być przewożony tylko w walizkach przeznaczonych do tego. Również trzeba dokładnie go wkładać i transportować.

Tachimetr

Zadbanie o tachimetr polega podobnie jak wyżej wymieniony niwelator. Najważniejsza jest uwaga przy wykonywaniu pomiarów oraz odpowiednie przygotowanie do pracy. Warto zaznaczyć, że do tachimetru najlepiej używać statywu drewnianego, który może lepiej zamortyzować przed upadkiem instrumentu. Przy większych temperaturach powietrza statyw aluminiowy może się wygiąć pod wpływem promieni słonecznych, co może spowodować niechciany upadek instrumentu.

Kiedy wykonujemy pomiary tachimetrem i zmieniamy stanowisko pracy ważne jest, aby nie przenosić sprzętu wraz ze statywem tylko po zakończonych pomiarach na danym stanowisku zdjąć instrument i w odpowiedni sposób schować go do walizki oraz oddzielnie przenieść oba produkty. Tak samo, kiedy nasz instrument jest wykorzystywany w danej chwili do pracy, to walizka nie może pozostać otwarta. Zawsze zwracać uwagę, aby była zamknięta. Do walizki może nasypać się piach lub podczas deszczu może nagromadzić się woda. Po skończonej pracy na instrumencie wkładając go do walizki pamiętać o popuszczonych leniwkach, aby nie były zakręcone. Wnętrze walizek wyprofilowane jest do odpowiedniego ułożenia instrumentu.

Tak samo jak niwelator, tachimetr trzeba transportować tylko w przeznaczonej do tego walizce. Również powstały specjalne plecaki do przenoszenia instrumentu. Wkładając go do samochodu ustawiać go w taki sposób, żeby nie latał po całym pojeździe. Najlepiej wybrać takie miejsce jak na dywaniku w przednim lub tylnym siedzeniu z przesuniętym fotelem.

Zestaw GPS

W zestawach GPS warto wykonywać co jakiś czas aktualizacje w kontrolerach. Wiadomo, że jak technologie się zmieniają, tak i aktualizacje idą do przodu, więc powinno się odświeżać swoje sprzęty. Używać również odpowiednich rysików oraz wykorzystywać zawsze folię do kontrolerów. Czasem właściciele sprzętów do pisania po ekranie kontrolera używają innych przyrządów, a również strugają rysiki, co powoduje zarysowania ekranów. W razie możliwości usuwać z niego niepotrzebne pliki, aby nie zaśmiecać sobie urządzenia dla szybszej pracy kontrolera.

Przy odbiorniku upadek jego, nie jest tak straszny, jak przy poprzednich instrumentach. Wiadomo, że również trzeba uważać na niego przy wykonywaniu pomiarów. Przed każdą pracą jak i również po, pamiętać aby dbać o anteny. Przed włączeniem odbiornika najpierw zamocować anteny, a następnie włączyć urządzenie. To samo wykonywać po skończonej pracy, najpierw wyłączenie odbiornika, a potem odkręcenie anteny.

Zazwyczaj co może się psuć przy zestawach GPS to są przyciski w odbiorniku oraz kontrolerze, a także palenie płyty głównej w odbiorniku. Zalecane jest wymiana baterii raz na 3 lata.

Przy transportowaniu instrumentu wkładać obydwa produkty odbiornik jak i kontroler w odpowiednie wyprofilowane dla nich miejsca w walizce. Uważać na kable ładowarek i starać się ich nie przycinać.

Do wszystkich instrumentów zalecany jest co roczny przegląd w serwisie w celu uniknięcia nieoczekiwanych usterek to jak wykonanie sprawdzenia oraz kalibracji instrumentu.

Zmień Walutę
EUREuro