Krótka historia marki Leica

Od obiektywów aparatów fotograficznych marki Leica po obiektywy instrumentów geodezyjnych.

 

Przedsiębiorstwo Leica, a właściwie Leica Camera AG, to niemieckie przedsiębiorstwo, które jako pierwsze wyprodukowało fotograficzne aparaty małoobrazkowe w 1913 roku. Nazwa firmy to połączenie nazwiska właściciela zakładów – Leitz – oraz słowa „camera” – tak powstała nazwa Leica.

 

Pierwszy aparat został skonstruowany przez Oskara Barnacka. Jego pomysłem było zastosowanie 2 metrów perforowanej taśmy kinematograficznej, aby uzyskać 40 klatek na jednym odcinku błony. Klatka małoobrazkowa 24x36mm powstała w wyniku podwojenia klatki kinowej 18x24mm.

 

Powstanie aparatów Leica zapoczątkowało okres nowoczesnego reportażu fotograficznego, a dzięki rozmiarom i poręczności sprzętu fotoreporter mógł zawsze znajdować się w centrum wydarzeń. Produkcję seryjną aparatów rozpoczęto w 1925 roku w zakładach E. Leitz Optische Werke w Wetzlar.

 

W listopadzie 2007 roku na aukcji w Wiedniu zapłacono 336 tys. euro za model z 1923 roku, natomiast w maju 2011 roku na aukcji w Niemczech sprzedano aparat fotograficzny z 1923 roku za 1,32 miliona euro. Oba aparaty były egzemplarzami wyjątkowymi. Pierwszy z nich należał do prototypowej serii, drugi zaś pochodził z serii liczącej zaledwie 25 sztuk, która to była przeznaczona na rynek amerykański. Natomiast rekord padł w 2018 w Wiedniu, gdzie Leica 0-series została sprzedana za 2,95 miliona dolarów.

 

W dzisiejszych czasach obiektywy Leica stosowane są w niektórych modelach aparatów fotograficznych firmy Panasonic oraz nowszych wersjach smartfonów Huawei – począwszy od modelu P9.

 

Obecnie natomiast firma Leica, jako Leica Geosystems z siedzibą w Heerbruggu w Szwajcarii, która jest częścią grupy Hexagon AB, skupia się na rozwiązaniach pomiarowych w geodezji i zajmuje się produkcją instrumentów geodezyjnych tj. odbiorniki GNSS, kontrolery do odbiorników GPS oraz tachimetrów elektronicznych. Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają na stosowanie rozwiązań hybrydowych, dzięki którym obsługa stanowiska geodezyjnego może zostać przeprowadzona przez jednego geodetę. Podobne rozwiązania oferują również marki Trimble i Topcon. Rozwiązania są do siebie bardzo podobne – kontroler jest wyposażony w moduł bluetooth dalekiego zasięgu, który łączy się jednocześnie z odbiornikiem i tachimetrem, i przy pomocy odpowiedniego oprogramowania hybrydowego zainstalowanego na kontrolerze można dokonać jednoczesnego pomiaru zarówno odbiornikiem, jak i tachimetrem. W nazewnictwie, dla takiego zestawu, bardzo często używa się określenia „one-man”.