Odbiornik GNSS to przenośne urządzenie, które odbiera sygnały wysyłane przez satelity systemów globalnych GNSS (Global  Navigation Satellite Systems) obejmujące swoim zasięgiem całą Ziemię. Do takich systemów należy m.in. najpopularniejszy obecnie amerykański GPS (Global Positioning System), rosyjski GLONASS czy też europejski Galileo oraz najnowocześniejszy chiński system Beidou. Dodatkowo sygnały mogą być wysyłane na różnych częstotliwościach np. L1, L2 itp. przez systemy nadawane wyżej wymienione. Odbiorniki – urządzenia tworzone są na potrzeby pomiarów geodezyjnych. Aby uzyskać jak najdokładniejsze pomiary zalecane jest używanie sprzętu z odbiorem większej ilości śledzonych sygnałów.

Zasada działania GNSS

Na ich podstawie oblicza swoją aktualną pozycję wykonując pomiar RTK. Satelity przesyłają sygnały do odpowiedniego sprzętu na ziemi. Starsze odbiorniki GPS operowały na kilkudziesięciu kanałach, czyli mogły one równocześnie odbierać sygnał od wielu satelitów GPS. Zwykle odbiorniki GNSS posiadają standardowe kanały, w których dla każdego nadawcy i dla każdej częstotliwości mamy zarezerwowane konkretne kanały. Oznacza to, że nawet jak jakiś sygnał nie jest nadawany to i tak kanał, który jest dla niego przeznaczony nie będzie mógł odebrać żadnej innej informacji.

Zaś najnowocześniejsze odbiorniki  GNSS  z odbiorem wszystkich dostępnych systemów mogą posiadać nawet do 452 uniwersalnych kanałów. Kanały uniwersalne to kanały, gdzie do sygnałów satelitarnych nie ma przypisanych konkretnych kanałów. Każdy kanał odbiera dowolny sygnał GNSS. Użycie ich jest dobrym sposobem dla starszych odbiorników ponieważ bez problemu będą dalej pracować .

 

Do odpowiedniego korzystania z odbiornika  GNSS przypisany jest kontroler.

 

 

Zmień Walutę
EUREuro